Naše vipetky


ADINA z Moravské Sahary
nar. 31.8.2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adinka

 


 

Ch. AWAY Modrý hit
nar. 21.7.2007
chovná


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Evejka"

 

COMTES IN WHITE Modrý hit
nar. 21.12.2009
chovná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Tesinka"
 


 

V srpnu roku 2007 jsme po dlouhé nemoci a také díky vysokému věku přišli o naši milovanou fenku irského vlkodava Batangu Antorema - Tanušku. Přesto, že nám bylo za ní velmi smutno a stále je, nějak jsme si nedokázali představit život bez psího člena rodiny. Rozhodovali jsme se,  jestli si pořídíme hned dalšího pejska a pokud ano, tak jakého. Volba nakonec padla na vipeta, který nás už dříve zaujal.  Pejsek nám doma moc chyběl a tak po několika tefonátech chovatelům,  jsme jeli v sobotu 15.9.2007 do Šumperka,  podívat se na fenečku vipeta. První setkání s vipety bylo úžasné, do té doby jsme je na živo viděli pouze na výstavě nebo na dostihové dráze v Lednici.  Pozorovat hemžení vipetích štěňátek s dospělými vipety v domácím prostředí byl opravdu zážitek. Odpoledne jsme se už vraceli s novým členem rodiny – vipetí slečnou Away Modrý hit.

 

Away Modrý hit   * 21.7.2007

Evejka je náš první vipet. Je možná malinko rozmazlená, protože když jsme si ji přivezli domů, jako takové  malé nohaté stvoření, měli jsme všichni pocit, že musíme naši křehkou princeznu trošku vymazlovat. Byl to proti vlkodavovi opravdu rozdíl. Evejka je od malinka velice mazlivá a přítulná, nejraději by se neustále k někomu tiskla. Jako asi všichni vipeti miluje pohodlí a teploučko. Ráda se nechá při odpočinku zakrýt nebo se snaží sama zavrtat pod nějakou deku. Je to naše princezna, která velice lpí na své rodině o cizí lidi nejeví zájem, většinou si jich vůbec nevšímá. Po pravdě ji moc nezajímají ani cizí pejsci. Většinou je přehlíží, víc ji zajímají jenom pejsci, které už trochu zná, třeba z tréninku agility nebo je častěji potkává na vycházce.
Evejka je naprosto bezproblémový vipet. Neničí žádné věci ani vybavení domácnosti, klidně ji můžeme nechat doma samotnou a když se vrátíme, vše je ve stejném stavu a na stejném místě jak bylo. Když má být Evejka sama doma, nejraději čeká v ložnici. Tam je ráda nejen kvůli pohodlí, ale také proto, že ložnice je vedle garáže a před ložnicovým oknem zastavujeme autem, když se vracíme. Evejka naše auto neomylně pozná podle zvuku. Je hodná a poslušná i na vycházkách,  může bez problémů chodit na volno (samozřejmě, že ne v rušném prostředí města, u silnice a tak). Je velký závislák na páníčcích. Na vycházce ji zajímá nejvíc aportování, to se i rozběhne kousek dále, jinak se většinou neustále plete pod nohama.  Nadšená je, když se dostane na vycházku v novém prostředí,  to se i rozběhne a prozkoumává terén okolo nás.   Evejka ráda jezdí autem, občas leze do auta i cizím lidem. Nevím proč to dělá, když o kontakt s cizími lidmi nestojí. Dokonce občas na vycházce,  když jdeme okolo otevřených dveří nebo vrat,  nenápadně odbočí a jde na návštěvu. Už se nám stalo, že vlezla někomu na zahradu nebo na dvůr. Ale dělá to jemně s elegancí sobě vlastní, jen tak občas, jako by mimochodem, nikde neběhá, nedivočí, nikoho si nevšímá. Člověk se na ni nemůže zlobit, myslím, že to dělá jenom ze zvědavosti. Naše něžná Evejka je mlsná jak koza.  Má moc ráda ovoce a zeleninu, nejraději, ale má sladké,   když vidí buchtu hned je ve střehu a nečekaně vystartuje a chňap. Musíme být neustále v pozoru. Jinak většinou  jídlo nejdřív opatrně ošňupkává, jako by zkoušela jestli ji snad náhodou nedáváme něco špatného a  pak začne pomalu  jíst.   
Co Evejka nemusí, jsou výstavy. Nějak se nám nepovedlo ji naučit, jak se má na výstavě chovat. Občas si dá říct, ale někdy se zapře a nechce se ukázat, začne se třepat a tváří se jako bychom jí velice ubližovali, hotový týraný pes. Vyjdeme z kruhu a je klid, Evejka je zase naprosto v pohodě, hodná a roztomilá.
Protože jeden vipet je opravdu málo a také se nám zdálo, že Evejka  potřebuje i psí společnost,  rozhodli jsme se jí pořídit  kamarádku. 27.2.2009 jsme si přivezli ze Šumperka další vipetku – Comtes in white Modrý hit.

Comtes in White Modrý hit  * 21.12.2008

Evejka a Tesinka, naše milované holky, jsou jako oheň a voda. Evejka opatrná, jemná a něžná,  takový malý introvert. Tesinka odvážná a nebojácná, bezprostřední, do všeho se vrhá po hlavě, neustále v dobré náladě a připravená si hrát. Má ráda lidi a pejsky, chtěla by se s každým kamarádit.  Nevydrží dlouho  v klidu, pořád někde rejdí, sleduje co děláme, musí být u všeho. Zatímco Evejka štěká jen vyjímečně, Tesinku je slyšet dost často. Neustále je ve střehu a hlídá, pokud se někde něco šustne, hned dává hlasitě vědět, všechno chce jít okamžitě prozkoumat, tak aktivní umí být i v noci.  Vyhledává pořád nějakou činnost, občas si najde i nějakou nám nemilou zábavu,  jako je kousání bot a důkladné prozkoumání  (devastace)  různých našich věcí.  
Zatímco Evejka si hraje s hračkami jen občas, nejraději společně s páníčky, Tesinka hračky miluje. Krásně si s něma hraje i sama, má své oblíbence, které tahá všude sebou, občas se je snaží někde na zahradě zahrabat, pak je zas vytahuje a někam je přenáší. Hrabání na zahradě je další Tesinčina oblíbená činnost. Tesinka je vůbec moc ráda venku. Obchází po zahradě, když vidí za plotem sousedy, hned tam běží je pozdravit, občas si dokonce sedne a pozoruje co dělají. Nevadí jí ani chladnější počasí.  Od jara je oblíbená zábava našich vipetek lovení ještěrek. Této činnosti se věnují svorně i s naším kocourem, tři hlavičky u země, prdelky nahoru a číhají, pak bleskurychle vyrazí a dost často i  nějakou chytí, pak je každá druhá ještěrka bez ocásku.  Tesinka je náš vodomomil, má ráda vodu, nevadí jí ponořit ani hlavičku, to Evejka si rozmyslí než smočí nožku ve vodě. Tesinka je malinko žravější vipet, chutná jí skoro všechno. Do jídla se tak jako do všeho, vrhá rychle a s nadšením. Zatímco Evejka má ještě misku skoro plnou, Tesinka ji má už prázdnou a vzorně vylízanou,  pozoruje Evejku jestli jí něco nechá, ale je moc hodná a čeká až co zbude. Bohužel musíme Tesinku pro její dobro v jídle omezovat.  I když v některých věcech  jsou naše holky rozdílné, ve spoustě věcí jsou úplně stejné. Obě dávají hlavičku stejně na stranu, když se snaží pochopit co jim říkáme. Jsou něžné a přítulné, mají naprosto nesobecky rády celou rodinu.  Obě nás nadšeně a až divoce vítají,  když se vracíme domů. Jsou trošku žárlivé, když se jedna mazlí, druhá chce okamžitě také. Navzájem se sledují, aby jim něco zajímavého nebo dobrého neuteklo.    
Co se týká výstav, ani Tesinka je dvakrát nemusí, ale nestresuje se tak jako Evejka. Obě mají rády spíš jiné věci – pohyb v přírodě, aportování, agility, ale také lenošení a povalování na gauči.

 

TOPlist